تبلیغات
فهم فهمیده - نقش بسیج در بازدارندگی و مقابله با تهدیدات
 
 

 

 
 

امام خمینی (ره) : بسیج لشکر مخلص خداست

 
       

 
 

               

 
 

  آرشيو مطالب

هفته چهارم بهمن 1388

هفته دوم آبان 1388

هفته دوم مهر 1388

.:: لیست کامل آرشیو ماهانه ::.  موضوعات

فهمیده را فهمیده ایم

طلوعی زیبا در شهر ستاره‏ها

شهید نوجوان

از نسل «فهمیده»

اشاره

زندگی نامه شهید فهمیده

بسیج دانشجویی

تفكر و فرهنگ بسیجی

ضرورت وجود بسیج خواهران

خصوصیات اخلاقی شهید فهمیده

بسیج در کلام امام خمینی (ره)

بسیج در ایران

بسیج در کلام مقام معظم رهبری

نقش بسیج

بسیج چیست و بسیجی كیست؟

اهداف بسیج در سازمان ها

اسوه

سیره شهید فهمیده

اشعاری در وصف شهید فهمیده

شهید فهمیده در کلام بزرگان


  نويسندگان


  اَبر برچسبها
اهداف و وظائف بسیج ادارات- بسیج چیست و بسیجی كیست؟- شعر زیبای شاعر معاصر حسن حسینی درباره شهید فهمیده- تفكر و فرهنگ بسیجی روشی میانبر درنبرد نامتقارن- دو بیت شعر- گلچینی از بیانات مقام معظم رهبری درباره بسیج و بسیجی- هداف و وظایف کلی بسیج دانشجویی- سیره شهید فهمیده- ویژگی ها و قابلیت های بسیج در استراتژی بازدارندگی- نقش بسیج در بازدارندگی و مقابله با تهدیدات-

  درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ: راضیه راشدی  پیوند های روزانه

کار و تلاش حسین فهمیده

گزیده ای از سیره های عملی شهید حسین فهمیده

شجاعت شهید فهمیده

آغاز جنون ( شعر)

زندگی نامه شهید محمد حسین فهمیده

گلچینی از بیانات مقام معظم رهبری درباره بسیج و بسیجی

لیست کامل پیوندهای روزانه

ارسال پیوند


  مطالب پیشین

تفكر و فرهنگ بسیجی روشی میانبر درنبرد نامتقارن

نقش بسیج در بازدارندگی و مقابله با تهدیدات

ویژگی ها و قابلیت های بسیج در استراتژی بازدارندگی

شهید فهمیده درکلام مقام معظم رهبری

شهید فهمیده دربیان شهید آوینی

دو بیت شعر

شعر زیبای شاعر معاصر حسن حسینی درباره شهید فهمیده

شعری برای شهید محمید حسین فهمیده

شعر زیبای شاعر معاصر حسن حسینی درباره شهید فهمیده

شعری در وصف شهید حسین فهمیده

سیره شهید فهمیده

گزیده ای از سیره های عملی شهید حسین فهمیده ( قسمت دوم )

گزیده ای از سیره های عملی شهید حسین فهمیده( قسمت اول )

حسین فهمیده را فهمیده ایم

گزیده ای از سیره های عملی شهید حسین فهمیده

شجاعت شهید فهمیده

سیره شهید فهمیده

گزیده ای از سیره عملی شهید حسین فهمیده

کار و تلاش حسین فهمیده

خصوصیّات اخلاقی شهید فهمیده

مرید امام خمینی رحمه‏الله

تربیت صحیح اسلامی

اسوه

نوجوان دوازده ساله

پرنده بود و نماند

اشاره

طلوعی زیبا در شهر ستاره‏ها

شهید نوجوان

تربیت قرآنی

از نسل «فهمیده»

لیست کامل مطالب ارسالی


  نظرسنجی
نظر شما درباره این وبلاگ چیست ؟  تبلیغات


تبلیغات  آمار بازديد

آمار بازديد :
» تعداد مطالب :
» تعداد نویسندگان :
» آخرین بروز رسانی :
» بازدید امروز :
» بازدید دیروز :
» بازدید این ماه :
» بازدید ماه قبل :
» بازدید کل :
» آخرین بازدید :

 


  نقش بسیج در بازدارندگی و مقابله با تهدیدات
  مرتبط با : تفكر و فرهنگ بسیجی
نقش بسیج در بازدارندگی و مقابله با تهدیدات

"إن اللّه یحب الّذین یُقاتِلونَ فی سَبیله صَفاً کأنَّهم بُنیان مَرصوص " ـ

 سوره صف آیه 4

"خداوند مؤمنانی را که مانند سد آهنین (همدست و پایدار) می جنگند، بسیار دوست        می دارد."

اشاره: نظام مقدس جمهوری اسلامی به لحاظ استکبار ستیزی بیش از 30 سال است که از جانب استکبار جهانی و در رأس آن آمریکا در زمینه‌های متعدد که بارزترین آن، زمینه های نظامی است مورد تهدید واقع می شود.

در این نوشتار سعی شده است زمینه های بازدارندگی، تهدیدات و سپس نقش بسیج در مقابله با این تهدیدات و بازدارندگی دشمنان از عمل به این تهدیدات، تبیین شود.

بازدارندگی

«اتخاذ تدابیر گوناگون و اقدام معمول از سوی یک دولت یا گروهی از دولت‌ها برای مأیوس کردن دولت یا دولت های دیگر از پیگیری سیاست های تهدید آمیز یا انجام اقدام اساسی برای بازداشتن یک دولت از اقدام تجاوزکارانه و یا استراتژی جنگ محدود در صورت وقوع و یا تدابیری که با استفاده از وسایل روانی به جای ابزار فیزیکی از بروز جنگ یا تهدید ممانعت کند، توانایی های بازدارندگی و دفاعی را تقویت می کند و توانایی های دفاعی نیز به نوبه خود به بازدارندگی نیرو می‌بخشد.»(1)

اعمال بازدارندگی (پیش از مطرح شدن نظریه های مربوط به آن) قدمتی به اندازه جنگ دارد. در اواخر قرن 19 تا دهه 1930 دولت‌ها اهتمام فراوانی به تأثیرگذاری بر رفتار متجاوزان احتمالی به واسطه ترسیم چشم انداز مجازات و تنبیه داشتند. در واقع بازدارندگی، دشمن را از نظر فیزیکی دفع نمی کند بلکه به لحاظ روانی از تجاوز او ممانعت می کند.

بازدارندگی به عنوان عنصری از دیپلماسی یا راهبرد ملی، مفهوم نوظهوری نیست، بلکه روش های قدیمی و عادی است که از آغاز تمدن بشری تا کنون افراد، گروه ها و دولت‌ها آن را اجرا کرده اند. از زمانی که سلاح های هسته ای گسترش یافته و قدرت های بزرگ بعد از جنگ جهانی دوم به این سلاح دست پیدا کرده اند، این واژه نه تنها قوت بیشتری به خود گرفته، بلکه دارای اشاره ضمنی مشخصی نیز شده است.

«به عبارت دیگر، بازدارندگی عبارت است از تأمین توانمندی های لازم در کشور بازدارنده با این هدف که کشور مزبور بتواند به منظور متقاعد ساختن طرف مقابل با مجبور کردن آن به چشم پوشی از رفتاری معین یا وادار نمودن دشمن به صرف نظر از اهدافی که تعقیب می کند، تصمیم های لازم را اتخاذ نماید. بازدارندگی به معنای بکارگیری و استفاده از نیروهای مسلح نیست، بلکه به معنای عدم استفاده از نیروی نظامی است؛ طرف های وارد در منازعه با بررسی بسیار دقیق، دستاوردها و خسارتهای ناشی از جنگ را ارزیابی می نمایند و چنانچه برای آنها ثابت شود که خسارت های حاصل از یک جنگ بسیار بیشتر از دستاوردهای مثبت آن است، به طور قطع از توسل به جنگ خودداری خواهند کرد. بنابراین بازدارندگی یک راهبرد جنگ نیست بلکه به عقیده‌ی بسیاری از صاحب نظران، نوعی راهبرد برای حفظ وضع موجود و در نهایت دستیابی به صلح و استقرار آن است» (2)

تهدید

تهدید عبارت است از:« قابلیت ها، نیات و گاه اقدام دشمنان (بالقوه و بالفعل) برای ممانعت از دستیابی موفقیت‌آمیز خودی به علایق و مقاصد امنیت ملی به نحوی که ثبات سیاسی و امنیت ملی کشور به خطر افتد. تهدید ممکن است اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و نظامی و یا تهدید نرم و نیمه سخت و سخت و یا از نوع خارجی یا داخلی باشد» (3)

وقتی که اتحاد جماهیر شوروی به عنوان امپراتوری ملیت ها با ایدئولوژی کمونیستی و یا سیستم اقتصادی سوسیالیستی خود، فروپاشید (سال 1991) نظام دو قطبی حاکم بر جهان نیز متلاشی شد. بدین ترتیب بزرگترین تهدید جامعه ی بشری یعنی جنگ سرد پایان یافت و به ظاهر ترس و وحشت ناشی از فشار دکمه ی شلیک موشک های دور برد مسلح به کلاهک های اتمی توسط ابر قدرت ها از بین رفت. اما بعد از این تغییرات ایالات متحده ی امریکا خود را قدرت بلامنازع جهان دانست و به دنبال تثبیت سلطه خود نظام تک قطبی سلسله مراتبی غرب را در قالب نیروهای ائتلاف سازماندهی کرد و هر کشوری را که با منافعش در تضاد می دید به بهانه های گوناگون از جمله؛ عدم رعایت حقوق بشر، امحاء سلاح های کشتار جمعی، تعقیب تروریست، استقرار دموکراسی و... تهدید  می کرد.

بی تردید جمهوری اسلامی ایران که با هر گونه سلطه امریکا بر منطقه مخالف بود و حاضر به همنواعی با خواسته‌های آمریکا و اجرای سیاست های آن کشور نبود در رأس این تهدیدات قرار می گرفت.

برای اثبات این مدعا کافی است نگاهی به تجهیزات و ناوگان های پیشرفته امریکا در خلیج فارس و مناطق حاشیه آن داشته باشیم. در حال حاضر امریکا حدود 20 پایگاه هوایی در اغلب کشورهای منطقه از جمله عربستان، پاکستان، مصر، اسرائیل و عمان تأسیس نموده است. از مهمترین آنها، پایگاه هوایی "گوا" در پاکستان، "ظهران" در عربستان و "دیه گوگارسیا" در اقیانوس هند است.

جزیره دیه گوگارسیا که در 2000 کیلومتری خلیج فارس واقع شده به عنوان پایگاه پشتیبانی نیروهای عملیاتی امریکایی، دارای تسهیلات هوایی، دریایی و مخابراتی توسعه یافته است. این جزیره به تنهایی 18 فروند کشتی عظیم باربری به عنوان مخزن و ذخیره، تعمیرگاه های مجهز، پادگان 2500 نفری و قابلیت پشتیبانی 12 هزار نفر تفنگدار اعزامی از هاوایی و ناوگان دریایی امریکا را در منطقه به مدت 3 ماه دارد. تمامی این تحولات از خوف آن است که مبادا در حوزه ی خلیج فارس انقلابی همانند آنچه که در ایران رخ داد، صورت گیرد.

 "دانیل پایپس" از نئو محافظه کاران مشهور امریکا، می گوید: «تغییر و تحول فرهنگ های منطقه ای از طریق سیاست و تغییر رژیم های معارض جهت آینده سازی (امنیت سازی مطلق) محور این حرکت است و این همان آرزوی طرح پنج ضلعی پنتاگون یعنی (نخبه سازی، فرهنگ سازی، ملت سازی، دولت سازی و مذهب سازی) برای سلطه جهانی امریکاست»

از نگاه امریکا، شعار تحولات اقتصادی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی اساسی ترین بخش از تغییرات ساختاری در منطقه است. بدین ترتیب تهدید نرم دشمن نیز در حال         شکل گیری است و چنانچه اهداف آن محقق شود، زمینه برای تحمیل تهدید سخت نیز فراهم خواهد شد. این منطقه همواره از فقدان توسعه اقتصادی به شدت رنج می برد و به همین سبب، از مزایای اقتصاد جامعه جهانی عقب مانده است.

این ذهنیت وجود دارد که در چنین فضایی می توان با طرح اصلاحات همه جانبه در عرصه های گوناگون، مردم مسلمان منطقه را در بین یک دو راهی تاریخی در انتخاب قرار داد و شرایط را به نفع واشنگتن رقم زد. واقعیتی که البته نه مطلق بلکه به شکل نسبی در کشور مسلمانی چون عراق و افغانستان در حال وقوع است. سران غیر مردمی این دو کشور قبلاً تحت حمایت سیاسی و مالی دولت امریکا بودند.

اولین و بزرگترین حامی صدام در سرکوب مردم عراق و جنایت های بی شماری که در حق ملت خود و ایران و در جنگ هشت ساله انجام داد، امریکا بود. اما واشنگتن وقتی منافع خود را در حذف دیکتاتور عراق دید، به اسم استقرار دموکراسی و مبارزه با   سلاح های کشتار جمعی! کشور عراق را به اشغال خود درآورد. مردم عراق از این طریق از غل و زنجیر صدام رهایی یافتند، اما در حلقه جنایت جدید امریکا گرفتار آمدند و اکنون هویت خود را هم در خطر می بینند و این یعنی عمل به حرف استراتژیست امریکایی که معتقد است: «ما نه دشمن دائم و نه دوست دائم داریم، بلکه به منافع دائم می اندیشیم»

با تمام توانمندی های تسلیحاتی یاد شده و حلقه های شیطانی، بیش از یک ربع قرن است که امریکا در پشت دیوار غیرت و عزت بسیجیان ایران و مؤمنان جهان اسلام بازمانده است و مطمئناً تا زمانی که بسیجیان این مرزوبوم به اسلام و آرمان های آن ایمان داشته باشند، شکست امریکا و متحدانش قطعی است و این سنت لایتغیر الهی است.

جمهوری اسلامی ایران؛ لبنان، فلسطین، عراق، افغانستان و سایر بلاد اسلامی را   پاره ی تن اسلام می داند و لذا حامی استراتژیک نهضت ها و گروه های شهادت طلب اسلامی، به ویژه بسیجیان حزب الله است. حمایت جمهوری اسلامی ایران در قالب کمک های معنوی، سیاسی، مادی به عنوان اقدامی بازدارنده در جهت جلوگیری از تجاوز صورت می گیرد و در واقع به طور فطری اتحاد و همبستگی ملل اسلامی را دنبال می کند. به همین دلیل امریکا و رژیم صهیونیستی از جمهوری اسلامی ایران به شدت واهمه داشته، تلاش این نظام نوپا را برای تشکیل امت واحده برنمی تابند.

بسیج، بازدارندگی و مقابله با تهدیدات

با اوج گیری و پیروزی انقلاب اسلامی، مظلومان جور کشیده ی جهان، شاهد قیام ملت ستم دیده ای بودند که با تشکیل حکومت نوپای دینی خود، خط بطلان بر فرضیه های مبتنی بر زورمداری، چپاولگری و بی عدالتی می کشید. استکبار جهانی با پیروزی انقلاب اسلامی با شرایط جدیدی مواجه شد. نظام جمهوری اسلامی در ایران با تربیت نخبگان ایثار و شهادت، نه تنها داعیه مقابله با نظام های غاصب حاکم بر منطقه مانند رژیم اشغالگر قدس را داشت، بلکه ادعا می کرد که از نظر فرهنگی بی‌نیاز، محرک و پویاست و توانایی مقابله با مجموعه ی نظام های سلطه بر جهان را نیز دارد.

بسیجیان جان بر کف ایران، با وجود فقدان امکانات و تجهیزات کافی و تفوق قدرت های زورمدار برای جلوگیری از صدور انقلاب اسلامی، بی وقفه علیه نابرابری ها، تبعیض ها و بی عدالتی های حاکم بر جهان مبارزه نمودند و به وسیله انتشار فرهنگی مبانی اسلام، اعتراض خود را از وضع موجود به گوش جهانیان رسانده اند، تا جایی که در رده بندی های جهانی جمهوری اسلامی ایران را به عنوان یک کشور معترض قلمداد می کنند. (4)

بی شک هر کشوری تجهیزات و نیروهای برتر خود را به عنوان عقبه استراتژیکی برای  شرایط بحران در نظر می گیرد که بالاترین آن سلاح های کشتار جمعی است. در کشور جمهوری اسلامی ایران عقبه استراتژیک آن عبارت است از عناصر مؤمن و فداکار به نام بسیجی که حماسه ساز قرن بیستم است.

حضرت امام خمینی (ره) با پیروی از مکتب سید الشهدا (ع) و با همت ملت ایران دست ستم و سلطه ی قدرت های استکباری را از کشور امام زمان (عج) کوتاه کرد و به احیای سیره ی رسول الله (ص) و اصلاح امور امت و تحکیم پایه های حکومت اسلامی پرداخت و نهادهای پرثمری را یکی پس از دیگری در جامعه‌ی اسلامی ایران بنیاد نهاد.

بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از جمله ی همین نهادهاست که در اوایل شکل گیری نظام مقدس اسلامی، به دستور آن عارف وارسته و دوراندیش تأسیس شد و رسالت عظیم پاسداری از انقلاب اسلامی و دستاوردهای آن را بر عهده گرفت.

نهاد پربرکت بسیج در پنجم آذر ماه 1359 ه.ش به فرمان حضرت امام خمینی (ره) بنیان نهاده شد. به اقتضای گسترش و انسجام بیشتر سازمان، این ارتش بیست میلیونی در سال 1368 با نام نیروی مقاومت بسیج سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به عنوان یکی از نیروهای پنجگانه ی سپاه مورد تأیید مقام عظمای ولایت و فرماندهی کل قوا حضرت آیت الله خامنه ای قرار گرفت.

در اصل 151 قانون اساسی نظام مقدس جمهوری اسلامی اشاره شده است:

«به حکم آیه ی "واعدوا لهم مااستطعتم من قوه و من رباط الخیل ترهبون به عدو الله و عدوکم" (5) دولت موظف است برای همه ی افراد کشور برنامه و امکانات آموزش نظامی را بر طبق موازین اسلامی فراهم نماید به طوری که همه‌ی افراد توانایی دفاع مسلحانه از کشور و نظام جمهوری اسلامی را داشته باشند»

بدین ترتیب در زمان حال و آینده، گسترش بسیج و ایجاد آمادگی در توده های مردم به منظور حضانت و صیانت از جمهوری اسلامی ایران مواجه با هیچگونه خلاء قانونی از سوی قانونگذاران و کارگزاران نظام نخواهد شد. علاوه بر آن، آموزه های الهی که اساس تشکیل نظام جمهوری اسلامی ایران بر آن مبتنی است؛ حفظ آمادگی در برابر دشمن را در هر زمان و مکان برای اهل ایمان (بسیجیان) توصیه نموده است. قرآن کریم می فرماید: «ای کسانی که ایمان آورده اید! آمادگی خود را در برابر دشمن حفظ کنید و در دسته های متعدد، یا به صورت دسته ی واحد، طبق شرایط هر زمان و هر مکان به سوی دشمن حرکت نمایید» (6)

بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران در همین خصوص فرموده اند:

«قضیه ی بسیج، همان مسئله ای است که در صدر اسلام بوده. وقتی جنگ می شد، طوایف مختلف می آمدند و به جنگ می رفتند. این مسأله ی جدیدی نیست و در اسلام سابقه داشته است» (7)

بسیج به لحاظ مأموریت هایی که برای آن تعریف شده است در تمامی صحنه های سیاسی، نظامی، فرهنگی، اقتصادی و... انقلاب حضور فعال دارد و بسیاری از گره ها و مشکلات را به دست توانای خود می گشاید. برخی از این مأموریت ها در کلام امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری حضرت آیت الله خامنه ای به شرح زیر است:

1ـ دفاع از انقلاب  و ارزش های الهی:

«امروز ما موظف به دفاع از ارزش های الهی ـ که در این نظام اسلامی مجسم است ـ هستیم. دفاع از استقلال این کشور اسلامی، دفاع از تمامیت ارضی آن است» (8)

«بسیجی کسی است که سینه اش را سپر می کند و با هر وسیله ای که در اختیارش باشد، دفاع از انقلاب را بر عهده می گیرد. چون در حقیقت از اسلام و قرآن دفاع کرده است» (9)

2ـ دفاع از نظام اسلامی:

«نظام جمهوری اسلامی ایران در مسائل مختلف به نیروهای بسیج متکی است» (10)

3ـ ایستادگی در برابر دشمن:

«آماده بودن برای فداکاری در راه خدا (11) و جلوگیری از کفر و هجوم بیگانگان(12) ضروری است».

4ـ سازندگی کشور:

«همه نیروهای بسیجی ما باید در سازندگی روستاها، کشاورزی، راه ها، صنایع و در خدمت آبادانی کشور بکار گرفته شوند» (13)

بنا به تعریف مقام معظم رهبری از بسیجی، هر مسلمان مؤمنی که اهل تلاش برای اسلام باشد یک بسیجی مخلص قلمداد می شود و برای دفاع از اسلام و مسلمین هیچ مانعی نمی تواند سد راهش شود. این ویژگی‌های قانون‌مند و مشروع نوعی بازدارندگی در دشمنان ایجاد می نماید.

به جرأت می توان گفت در هیچ یک از جنگ های تاریخ بشری چنین نیرویی با چنین وسعت و توان آن هم منبعث از آرمان‌های دینی و عقیدتی برای دفاع از یک سرزمین، متشکل و منسجم نشده است. تنها و تنها در طول حیات انقلاب اسلامی بوده که این نیروی عظیم با رسالتی عظیم تر پا به عرصه ظهور نهاده و در تمامی جوانب از جمله بازدارندگی و مقابله با تهدیدات سخت افزاری (رزمی)، سازندگی، علمی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی وارد شده و به بهترین نحو رسالت خود را به انجام رسانده است.

یکی از بارزترین این کارکردها، کارکرد رزمی در عرصه بازدارندگی و مقابله با تهدیدات سخت افزاری است و بسیج این یادگار امام راحل، اولین و مؤثرترین عملکرد خود را به ویژه در ابتدای تأسیس پیرامون این عنوان متمرکز کرد و توانست با بهره گیری از تجربیات ارزشمند دفاع مقدس نقش بازدارندگی و مقابله با تهدیدات خود را به بهترین نحو ایفا کند.

برای اثبات این ادعا فقط کافی است به بحرانی ترین لحظات و عرصه های مقابله با استکبار جهانی در طول حیات انقلاب اسلامی مراجعه کنیم. هر زمان که ندای یکپارچگی آحاد ملت ایران از دهان بسیج بیرون می آید، دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی با اذعان خود و رسانه های گروهی شان، عقب نشینی آشکار خود را اعلام کرده اند.

امروز تحقق دفاع همه جانبه و تنها راه مقابله و مقاومت در برابر تهدیدات دشمن، تقویت، توسعه و گسترش بسیج تا تحقق کامل ارتش بیست میلیونی است چرا که حضرت امام (ره)، معتقد بود: « اگر بر کشوری نوای دلنشین تفکر بسیجی طنین انداز شود چشم طمع دشمنان و جهانخواران از آن دور خواهد گردید.»

مبارزه با تحرکات و تهدیدات ضد انقلاب و حضور پر صلابت و سرنوشت ساز در طول هشت سال دفاع مقدس کارنامه ی درخشان و پربرکتی است که مایه ی افتخار و مباهات بسیج و بسیجیان است.

«باید اذعان داشت که ضعفهای طبیعی که  ارتش در ابتدای انقلاب داشت دشمنان را به این تصور و خیال رساند که می توانند به ایران ضربه بزنند، اما در خاک ایران با نیروی دیگری مواجه شدند که در محاسبات آنان نمی گنجید و آن نیروی مردمی عشایر منطقه و ساکنین شهرها بودند و پس از آن نیز مردم از سرتاسر میهن اسلامی به مرزها گسیل شدند هر چند فرماندهی بنی صدر در ابتدای راه مانع این امر می شد. » (14)

بسیج با حضور عناصر مؤمن و علاقه‌ند به نظام و با حمایت همه جانبه مردم و مسئولین اکنون از توانایی نظامی و عملیاتی بسیار بالایی برخوردار است بسیجیان با برخورداری از آموزش های عمومی و تخصصی نظامی و تمرینات میدانی توانایی دفع تهدیدات خارجی و داخلی را دارند با توجه به سرعت بالای بسیجیان، آنها       می توانند توطئه های دشمنان نظام و اشرار را در کوتاه ترین زمان ناکام نمایند.

شایان ذکر است بعد از گذشت 28 سال از پیروزی انقلاب اسلامی، به اذعان مراکز تحقیقاتی مربوط، کشور ایران به برکت بسیج اقشار مختلف، به لحاظ توسعه‌ی اقتصادی و پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی، جهش چشم گیر و ناباورانه ای داشته است اما هیچگاه زندگی مرفه و مجلل، تکنولوژی برتر، انباشت ثروت و... جزء شعائر آنها نبوده و تنها سخن اصلی شان رفع تبعیض، برخاست عدالت و اجرای آن بوده است.

از این رو مکتب رهایی بخش اسلام و بسیجیان مؤمن به آن، نزد بسیاری از رنگین پوستان و نژادهای مختلف، روشن فکران و اندیشمندان آزاده و بالاخره مظلومان و مستضعفان جهان به عنوان الگوی مقاومت و ایستادگی مطرح اند و امروز رمز ایستادگی در مقابل استکبار جهانی و دفع تهدیدات آنها فقط بهره گیری از تفکر بسیجی است.

به اذعان همه‌ی متفکران و سیاستمداران اسلامی منطقی ترین اقدام بازدارنده به منظور جلوگیری از نظام سلطه، اتحاد و تفوق ملل و دول اسلامی در بیرون و سازماندهی و گسترش نیروهای مردمی در قالب بسیج در داخل است. بنابراین راهبردهای بازدارندگی جمهوری اسلامی ایران یکی پس از دیگری در سایه انسجام ملی و اتحاد اسلامی شکل گرفته و به عنوان الگو به سایر ملل اسلامی منتشر         می شود.


 

 

پی نوشت ها:

1.       دکتر نوروزی، محمد تقی، فرهنگ دفاعی ـ امنیتی، مرکز مطالعات و پژوهشهای مدیریت، ص 156

2.       اسماعیل اقبال، فصلنامه مطالعات خاورمیانه، سال دهم شماره 4 زمستان 1382، ص 90

3.       دکتر نوروزی، محمدتقی، فرهنگ دفاعی ـ امنیتی، مرکز مطالعات و پژوهشهای مدیریت، ص 276

4.       سریع القلم، محمود. سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، مرکز تحقیقات استراتژیک، تهران، ص 151

5.       سوره انفال ، آیه 60

6.       سوره نسا، آیه 71

7.       صحیفه ی نور، امام خمینی، ج 19، ص 139

8.       حدیث ولایت، ج 3، ص 18. دژهای استوار، ص 217

9.        روزنامه جمهوری اسلامی، 29/08/1363

10.   سخنرانی امام امت در سالروز تشکیل بسیج 04/09/1360

11.   همان

12.   صحیفه ی نور، ج 19، ص 139

13.   دژ استوار، ص 218

14.   بخشی از سخنان فرماندهی محترم کل سپاه در نشست خبری صدا و سیما

برگرفته از بسیج نیوز


برچسب ها : نقش بسیج در بازدارندگی و مقابله با تهدیدات-
»

نوشته شده توسط راضیه راشدی در سه شنبه 27 بهمن 1388

نظرات (


 
 

 

 

Powered By mihanblog.com Copyright © 2009 by janbarkafan جان بر کفان

 
       

قالب وبلاگ

Free Template Blog

قالب بلاگفا

قالب پرشین بلاگ

قالب میهن بلاگ

قالب جوان بلاگ

قالب ایران بلاگ

قالب رویا بلاگ

قالب پرشین بلاگ

حرفه ای ترین قالب های وبلاگ

دانلود رایگان

تم دیزاینر